„Znamy ludzi z marmuru,
spotykamy ludzi z żelaza,
Ty udowodniłeś, że jesteś człowiekiem z talentu”
– tak napisał parę lat temu o Mietku przyjaciel rodziny – Piotr Ławiak.
Mieczysław Gryza – zwany przeze mnie po prostu „Gryzą”… choć nieobecny już z nami (zmarł w marcu 2019r.), duchem wciąż obecny w pracowni OYCA. Był nietuzinkowym artystą, który swoimi pracami zachwycał świat przez blisko 30 lat. Był laureatem wielu polskich i międzynarodowych konkursów sztuki złotniczej. Metaloplastyk, specjalista od małych form rzeźbiarskich, złotnik, performer, twórca FESTIWOUT’u, fantastyczny nauczyciel i Mistrz.
Prywatnie… mój mąż, tata i dziadek.
Ciągle doskonalił swój warsztat, realizując się w wielu zadaniach artystycznych – od projektowania biżuterii, poprzez rzeźbę, projekty wizualne, działania w przestrzeni publicznej. Był świadomym Artystą, który czasami zapominał o bardziej przyziemnych sprawach.
-
WYKSZTAŁCENIE
Urodzony w Górze Śląskiej. Do Poznania trafił na studia – ukończył Technologię Drewna na Akademii Rolniczej w Poznaniu (dzisiejszy Uniwersytet Przyrodniczy), gdzie uzyskał tytuł mgr. inż. na podstawie pracy na temat możliwości wykorzystania czarnego dębu kopalnego w tworzeniu biżuterii.
-
DZIAŁALNOŚĆ ZAWODOWA
- 1987 – uzyskał dyplom czeladnika w zawodzie złotnictwo – jubilerstwo
- od 1989 aż do 2019 roku – prowadził własna pracownie metaloplastyczną
- lata 1992-96 – pracował w zakładzie POLSREBRO jako wzorcarz i projektant biżuterii
-
DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA
- od 2005 był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) – Polska Sztuka Użytkowa
- od 2016 Członkiem STFZ_ Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
- przez wiele lat uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy
-
NAJWAZNIEJSZE PROJEKTY ARTYSTYCZNE
-
GALERIA PODNIEBNA
Od blisko 15. lat na ulicy Półwiejskiej działa jego „Galeria podniebna”, gdzie Mieczysław Gryza prezentował w przestrzeni publicznej swoje instalacje. Prace te wielokrotnie były opisywane w mediach. Galeria i prezentowane w niej prace były miejscem zainteresowania mediów i stały się już atrakcją turystyczną – galeria została opisana m.in. w Przewodniku Alternatywnym „Zrób to w Poznaniu”.
-
DOMOST
To projekt artystycznej rewitalizacji starego XIX-wiecznego mostu znajdującego się na rzece Barycz. Projekt trwał od 2007 roku. Na tym moście, w sobie tylko znanym miejscu, Gryza oprawił brylant, „zaręczając się” z nim i tym samym składając deklarację walki o ten obiekt. Ten projekt oraz to zadziałanie artystyczne zostało odnotowane w mediach –TVP 2, Panoramahttp://www.youtube.com/watch?v=DUjlZP_P2ega za prace multimedialną dotyczącą tego projektu Gryza otrzymał na XXI. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej w Legnicy „RYTUAŁ” nagrodę – Srebrną Ostrogę oraz 1 kg granulatu srebra, które w czasie rozdania nagród w swoim performansie idei „siania mostu w myślach ludzi” rozsypał. Prace multimedialną można zobaczyć tutaj:
„BRYLANT OPRAWIONY MOSTEM”
http://www.youtube.com/watch?v=1C1wPBSWc9s
Tam też Państwo znajdziecie krótką relację z tego performansu – „MOST ZASIANY SREBREM” -
FESTIW’OUT
M. Gryza byl także organizatorem nietypowych projekcji filmowych, które przenosily widza w inny świat, odmienny od znanych nam sal kinowych. Projekt ten realizowany byl przez ponad 10 lat i w tym czasie zostały wyświetlone m.in. „Cin City” – film prezentowany w niecodziennych przestrzeniach miasta’ „Nóż w wodzie” – film prezentowany na żaglach jachtu, na środku jeziora powidzkiego, „Odyseja kosmiczna” – projekcja na ekranie rozwieszonym na tle nieba w Dobrzycy, „Czekając na Joe” „FX” i wiele, wiele innych.
http://www.rp.pl/artykul/336542.html
Portal Wielkopolski Wschodniej – Kino na wodzie
-
-
NAGRODY, WYRÓŻNIENIA, WYSTAWY
- 2005 – XIV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w Legnicy „DEKONSTRUKCJA – REKONSTRUKCJA” – praca wyróżniona i zakwalifikowana do wystawy
- 2006 – XV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w Legnicy „SKANDAL” – praca wyróżniona i zakwalifikowana do wystawy
- 2006 Konkurs Sztuki Złotniczej organizowany przez YES „ĆWIERĆ” – praca wyróżniona i zakwalifikowana do wystawy
- 2007 – nagroda w Konkursie organizowanym przez dyrekcję Zespołu Pałacowo – Parkowego w Dobrzycy
- 2008 – XVII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w Legnicy „EXLUSIVE”- praca wyróżniona i zakwalifikowana do wystawy
- 2008- wystawa w Palmiarni Poznańskiej
http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=FJyZCpwhnAY - 2009 – XVIII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w Legnicy „DEKADENCJA” – nagroda im. Joachima Sokólskiego za pracę „Bąk fuj” (1 kg srebra)
- 2011 – XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w Legnicy „SEXY”- praca wyróżniona i zakwalifikowana do wystawy2012 – XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w Legnicy “RYTUAŁ”– Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra. Jest to praca multimedialna, film ją ilustrujący można zobaczyć na:
http://www.youtube.com/watch?v=1C1wPBSWc9s - 2013 – XXII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w Legnicy “BUNT” – praca wyróżniona i zakwalifikowana do wystawy
- 2016 – XXV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w Legnicy „MIASTO”- praca wyróżniona i zakwalifikowana do wystawy
- 2017 – XXVI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w Legnicy „TOŻSAMOŚĆ”- praca wyróżniona i zakwalifikowana do wystawy. Praca po wystawie konkursowej została zakupiona przez Marię Magdalenę Kwiatkiewicz – współzałożycielkę i współwłaścicielkę marki i galerii YES i włączona w zbiory jej unikatowej prywatnej Kolekcji Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej.
- 2018 – XXVII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w Legnicy „ILUZJA”- praca wyróżniona i zakwalifikowana do wystawy
-
DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNO – KOMERCYJNA (PERSONART’Y)
Mieczysław Gryza był także twórca PERSONART’ÓW – prac wykonywanych przy użyciu różnych materiałów, wykonywanych na specjalne zamówienia klientów indywidualnych, znanych osobistości i firm. „Personarty – to prace dalece spersonalizowane, w których odbiorca odnajduje ważne dla siebie wydarzenia i historie. To maksymalnie zindywidualizowany przekaz emocjonalny zamknięty w przedmiocie, adresowany do konkretnego odbiorcy. Personart to obiekt plastyczny z każdorazowo, unikatowym, indywidualnym kodem dostępu. Jest piękny, estetyczny dla wielu, lecz czytelny tylko dla obdarowanej osoby. Integralną składową personartu zawsze jest performerskie jego „opakowanie”, czyli sposób jego podania/prezentacji/ wręczania” – pisał o nich Gryza.Gryza wykonywał tego typu prace m.in. dla: Marka Pola, Arcybiskupa Szczepana Wesołego, firm: Żywiec i Dom Produkcyjny OPUS, Dalkia, PGNiG, Bolsius i in. Był także twórcą statuetek na 27. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – „Ale Kino” oraz do telewizyjnego programu „Ekipa na swoim”.
W galerii poniżej znajdują się zdjęcia wybranych prac M. Gryzy