Agnieszka Frankowska- Gryza – w projektowaniu biżuterii, później w złotnictwie i metaloplastyce zakochałam się blisko 20 lat temu. Początki mojej drogi jako twórcy biżuterii to stworzony w pokoju mały warsztat, który był odskocznią od realizowanych wówczas studiów doktoranckich, pracy naukowej, publikacji i badań. Warsztat ten dał początek pięknej przygodzie zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym, która trwa do dnia dzisiejszego. Zawsze powtarzam, że nie chodzę do pracy, bo moja praca jest moją prawdziwą pasją. Jest zajęciem, które cieszy, które pozwala mi na realizację marzeń, które pozwala zarabiać na tym co kocham robić. Jest też zajęciem, które pomogło mi w wielu naprawdę trudnych życiowych chwilach odnaleźć ukojenie i spokój wewnętrzny.
„TY MASZ MISJĘ”
Tak często mawiają o mnie moi przyjaciele, bliscy, klienci, osoby, które choć raz zetknęły się z moją pracownią i moim podejściem do metaloplastyki i tworzenia przedmiotów pięknych (biżuterii, statuetek, prac personalizowanych). Ale nie tylko.
O życiu pracowni zawsze uwielbiałam opowiadać, bo jest miejscem, w którym dzieje się prawdziwa magia. I nie chodzi tu tylko o cudowną przemianę bezdusznych blach i drutów w biżuterię czy przedmioty bliskie sercu (mojemu i moich klientów). Chodzi o coś więcej… Od kilku lat współpracuję z różnymi osobami i instytucjami konsekwentnie i z ogromnym zaangażowaniem realizując jedną z wizji pracowni. Jest nią rozpowszechnianie wiedzy o pracowni, zawodzie metaloplastyka i pracy twórczej, jaką wykonuję. W pracowni miałam przyjemność gościć wiele osób – dzieci, młodzież, dorosłych. I możecie mi wierzyć lub nie – przemianie ulega tu nie tylko metal. W tej pracowni zmiana zachodzi także w moich gościach.
Trochę faktów o mnie?
Z wykształcenia doktor i magister do kwadratu 😉 🙂 🙂
Z zawodu i zamiłowania twórca metalowych klejnotów i opowiadacz baśni o Waldonach 😉 😉 😉
A tak na poważnie?
-
WYKSZTAŁCENIE
Od dziecka chciałam być weterynarzem. Los jednak pokierował mnie na ciut inne, choć spokrewnione z weterynarią, studia. Jestem absolwentką dwóch kierunków – Zootechniki i Ochrony Środowiska (Uniwersytet Przyrodniczy Poznań). W 2007 roku ukończyłam studia doktoranckie uzyskując tytuł doktora nauk rolniczych. I pewnie do dnia dzisiejszego kontynuowałabym moją działalność naukową gdyby nie fakt, że już w trakcie realizacji doktoratu do głosu coraz bardziej dochodziła moja pasja – projektowanie i tworzenie biżuterii. W 2009 roku ukończyłam roczny kurs złotniczy. Podstaw metaloplastyki nauczył mnie mój mąż – artysta Mieczysław Gryza.
Inne umiejętności:
– 2010 – prawo wykonywania zawodu FLORYSTA – BUKIECIARZ – ukończony zaawansowany kurs zakończony egzaminem MEN
– 2013 – uprawnienia spawacza TIG – potwierdzone egzaminem Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach
– 2017-2018 – liczne szkolenia z rozwoju kompetencji interpersonalnych (komunikacja, uważne słuchanie, rozwiązywanie konfliktów, praca w zespole)
– 2019 – certyfikat ukończenia Treningu zaawansowanego Akademii Komunikacji Tomasza Zielińskiego -
DZIAŁALNOŚĆ ZAWODOWA
- 2009-2013 – prowadziłam własną pracownię zajmującą się produkcją biżuterii modowej
- 2010-2019 – współtwórczyni marki w OYCA Artystyczne Formy Użytkowe
- od 2019 – prowadzę Pracownię Form Artystycznych
- od 2007 – działalność dydaktyczna:
– praca twórcza z osobami niepełnosprawnymi ruchowo – prowadzenie warsztatów z zakresu projektowania biżuterii i florystyki
– praca twórcza z dziećmi, osobami dorosłymi oraz seniorami – prowadzenie warsztatów z zakresu projektowania biżuterii i florystyki
– staże i konsultacje studenckie
- DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA
- od 2016 Członkini STFZ_ Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
- od 2019 współpracuję z CWRKDiZ – Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, UAP – Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu oraz Galerią YES w zakresie prowadzenia warsztatów, staży, konsultacji, pokazów i prelekcji dla uczniów i studentów szkół artystycznych i branżowych.
- od 2022 współtwórca z „Zaułkiem Rzemiosła” – program mający na celu:
– ochronę cenionych i poszukiwanych specjalności rzemieślniczych,
– promocję i wsparcie rzemiosł unikatowych w Poznaniu oraz
– organizację kampanii edukacyjnych i współpracę z lokalnymi szkołami w celu promowania zawodów rzemieślniczych.
- NAGRODY, WYRÓŻNIENIA, WYSTAWY
- 1999 – Nagroda Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- 2000 – Nagroda Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- 2001 – Nagroda Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- 2001 – stypendium Ministerstwa Edukacji Narodowej
- 2001/2002 – Medal Uniwersytetu Przyrodniczego
- 2022 – IV konkurs złotniczy organizowany prze Galerię YES ” AgatART. Siła kamienia” – praca zakwalifikowana do wystawy
- 2022 – Wystawa członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych „W Bursztynowym kadrze” Międzyzdroje